Turniej Rycerski Średniowieczne Niepołomice… już my Wam pokażemy … Średniowiecze, odbył się w sierpniu dzięki niezwykłemu zaangażowaniu @Grzegorz_Gregor i @Paweł_Drabik.
Turniej miał miejsce w parku przylegającym do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Zamek ten został wybudowany na polecenie ostatniego króla Polski z rodu Piastów – Kazimierza III Wielkiego, który uwielbiał polowania w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Zamek gościł dostojnych myśliwych powracających z wypraw do pobliskiej puszczy, gościli w nim oprócz Kazimierza Wielkiego, Władysław Jagiełło, jego synowie, a wnuk Zygmunt I Stary przebudował zamek nadając mu styl późnorenesansowy w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zamek okala ogród królowej Bony Sforzy, która niezwykłe zamiłowanie do polowań przypłaciła utratą drugiego swojego (i Zygmunta I Starego) syna – Alberta (który urodził się przedwcześnie w wyniku upadku z konia jego matki - podczas polowania i zmarł wkrótce po narodzeniu w dn.20.09.1527 r.
Burzliwe losy Zamku Królewskiego w Niepołomicach zakończyła odbudowa rezydencji, gdy stała się ona własnością Gminy Niepołomice w 1991 roku.
A w roku 2021 na terenie parku przyległego do Zamku odbył się pierwszy średniowieczny turniej od czasów Kazimierza Wielkiego . I rzemieślnicze kosmetyki LAWENDOWO Budków też tam były!
W tym czasie do Niepołomic zjechali, poza bracią rycerską i ich rodzinami, również rzemieślnicy i kupcy. My również wybraliśmy się całym stadem do Niepołomic. Niezwykle uciążliwy upał był łagodzony przez cień drzew w parku, nasze ukochane podhalanki z Aroniowej Doliny (FCI) tradycyjnie były dodatkową atrakcją turystyczną (relacja TU). Namiot rozbiliśmy w pobliżu ujęcia wody a ja mogłam turystom prezentować naturalne kosmetyki czyli średniowieczne sposoby dbania o higienę ciała. Tradycyjnie furorę robiło mydło potasowe na smalcu gęsim - w przerwach pomiędzy pokazami rycerskimi ustawiała się kolejka osób chętnych umyć ręce tym średniowiecznym specyfikiem.
W średniowieczu mydło było wyrabiane z ługu pochodzącego z popiołu drzewnego, stąd prawdopodobnie jego pierwotna nazwa – szare mydło. Ług uzyskany z popiołu drzew liściastych mieszano z tłuszczem zwierzęcym (najtańszym i najłatwiej dostępnym był tłuszcz drobiowy). Właściwości smalcu z gęsi były wykorzystywane również do produkcji maści na odmrożenia, zranienia czy inne problemy skórne, a mydło potasowe na smalcu z gęsi ma niezwykle dobroczynne właściwości dla skóry. Zwłaszcza skóra z egzemami, łuszczycą pozytywnie reaguje na stosowanie naturalnego kosmetyku w postaci szarego potasowego mydła na smalcu z gęsi.
Dla współczesnych nosów zapach takiego mydła mógłby być ciężki do zaakceptowania, dlatego ten rzemieślniczy kosmetyk oferowany na kramie LAWENDOWO Budków dodatkowo zawiera naturalny olejek mandarynkowy. Olejek ten znacznie poprawia odczucia węchowe i pozostawia na skórze delikatny i subtelny zapach mandarynek, zaś smalec z gęsi „robi dobrze” dla skóry.
Mamy nadzieję, że w roku 2022 również odbędzie się ten turniej i będziemy mogli spotkać się na nim z naszymi serdecznymi przyjaciółmi z Krakowa i okolic!
Media Społecznościowe