Jeżeli Pan Bóg pozwoli, A.D. 2024 będziemy brać udział w poniższych turniejach rycerskich
(lista jest systematycznie aktualizowana):
Najbliższy turniej rycerski na którym można nas spotkać:
Niepołomice, Pola Chwały
szczegółowe informacje poniżej TUTAJ
3-4.V Iłża
18-19.V Czersk
15.VI Lipków k/Warszawy
29-30.VI Rabsztyn
5-7.VII Golub-Dobrzyń
10-14.VII Grunwald
1-4.VIII Wolin
10.VIII Liw
24-25.VIII Łęczyca
14-15.IX Wilanów
28-29.IX Niepołomice
Zapraszamy w dniach 3-4 maja 2024 r. na Turniej Rycerski na Zamku w Iłży. Ta coroczna impreza przyciąga wielu pasjonatów historii oraz turystów z całego kraju. Pierwszy turniej odbył się w 1993 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce!
Tegoroczny Turniej na Zamku w Iłży stanowić będzie miejsce spektakularnego i niezapomnianego widowiska – zbrojnej konfrontacji rycerzy z Południa i Północy. Oprawę historyczną turnieju rycerskiego przygotuje Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „LEO CORDE”. Będzie obecna m.in. Chorągiew Ziemi Międzyrzeckiej, Opolskie Bractwo Rycerskie, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej.
Swoje umiejętności prezentować będą jedni z najlepszych rycerzy w Polsce, zdobywcy wielu laurów i trofeów, reprezentanci na arenach mistrzostw krajowych i międzynarodowych w walkach rycerskich. Będzie pokaz broni oblężniczej, pokazy konne, wioska rycerska …jednym słowem duch średniowiecza zawładnie okolicą.
Na naszym kramie będziemy prezentować naturalne kosmetyki: scruby, peelingi, masła do ciała, sole do kąpieli, mydła w kostce… Będzie można u nas umyć ręce prawdziwym szarym mydłem potasowym na smalcu z gęsi, przetestować inne średniowieczne kosmetyki, posłuchać opowieści o historii higieny w dawnych czasach. Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie z owczarkiem podhalańskim z naszej hodowli Aroniowa Dolina (FCI) - która z dziewczyn z nami pojedzie to tajemnica
PROGRAM
Piątek, 3 maja
11.00 - Oficjalne otwarcie imprezy, powitanie rycerzy,
11.30 - Turniej łuczniczy,
12.00 - Turniej dla dzieci w walkach rycerskich na broń sportową,
13.00 - Pokaz broni oblężniczej,
14.30 - Turniej giermków i rycerzy,
17.00 - Pokaz artylerii,
18.00 - Turniej rycerski na miecza i puklerz,
19.00 - Walki drużyn rycerskich 3/3,
20.00 - Konkurs dla publiczności,
21.00 - Zakończenie Pierwszego Dnia Turniejowego
Sobota, 4 maja
11.00 - Rozpoczęcie drugiego dnia turniejowego,
11.30 - Turniej łuczniczy,
13.00 - Turniej maczania łba w Balli,
13.30 - Turnie rycerski Miecza i tarcz,
16.30 - Pokaz Sokolniczy część 1,
17.00 - Pokaz rycerzy konnych,
18.00 - Bitwa o zamek,
19.30 - Pokaz sokolniczy część 2,
20.00 - Pokaz maszyn oblężniczych,
21.00 - Rozdanie Nagród i zakończenie imprezy.
Każdego dnia w godzinach od 13.00-18.00 zapraszamy na obozowisko z animacjami i rzemiosłem średniowiecznym!
Organizatorzy wydarzenia: Centrum Kultury i Turystyki w Iłży oraz Zamek w Iłży
Zapraszamy w dniach 18 i 19 maja 2024 r. do Zamku w Czersku na XIII Turniej Rycerski. Organizatorem wydarzenia jest Zamek Czersk oraz Ośrodek Kultury Góra Kalwaria. Będziemy mogli przenieść się do czasów Średniowiecza, podziwiać pojedynki rycerskie, pokazy sokolnicze, walki drużyn lekkozbrojnych i wiele innych atrakcji w pięknej oprawie muzycznej zespołu „Viatores”. Podczas turnieju będą dostępne liczne kramy rzemiosła dawnego a głodni i spragnieni będą mogli zaspokoić się w karczmie serwującej pyszne jadło.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy opowiadać o średniowiecznej higienie, będzie można u nas umyć ręce średniowiecznym mydłem na smalcu z gęsi, kupić naturalne kosmetyki ręcznie robione: scruby, peelingi, mydła, świece naturalne itp. wyroby. Będzie można u nas też nabyć naturalne skóry (z owcy, kozy, krowy) a dzieci będą mogły przymierzyć zbroję polskiego rycerza.
PROGRAM
Sobota, 18 maja
12.00 – Powitanie uczestników i oficjalne rozpoczęcie turnieju
12.30 – 15.00 – Turniej łuczniczy (fosa)
12.30 – Pojedynki rycerskie – walki 1 na 1 - eliminacje
14.00 – Pokaz sokolniczy czeskiej grupy „Vamcos”
15.00 – Pojedynki pocztowych – walki lekkozbrojnych 1 na 1 - eliminacje
16.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Viatores”
17.00 – Pokaz sokolniczy grupy „Vamcos”
18.00 – Walki drużyn lekkozbrojnych 5 na 5
19.00 – Bitwa wieczorna
Niedziela, 19 maja
12.00 - Rozpoczęcie drugiego dnia turnieju
12.15 – Finały walk 1 na 1 - Miecz i tarcza
13.00 – Finały walk 1 na 1 – lekkozbrojni
14.00 – Bieg dam
15.00 – Zwiedzanie stoisk rzemieślniczych
16.00 – Pokaz konny Xiążęcej Drużyny
17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Viatores”
18.00 – Zakończenie imprezy
Bilety do nabycia w kasach na miejscu oraz już wkrótce online.
Zapraszamy na Polanę Rekreacyjną w Lipkowie (os. Stare Babice k. Warszawy). Na jeden dzień przeniesiemy się do XVII wiecznej Rzeczypospolitej, w czasy kiedy rozgrywa się akcja trzech części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Piknik historyczny „Spotkanie z Trylogią” to plenerowa impreza o charakterze edukacyjnym, swojego rodzaju podróż do świata naszych przodków. Jej ideą jest przedstawienie, odtworzenie i poznanie kultury i historii XVII wieku, a także ciekawostek historycznych regionu, przedstawionych przez noblistę Henryka Sienkiewicza w ”Trylogii”. Projekt zachęca do podążania śladami Henryka Sienkiewicza wielkiego Polaka, pisarza noblisty i patrioty oraz odkrycia na nowo historii miejscowości Lipków, z którą był on związany i gdzie umiejscowił akcję słynnego pojedynku Jurko Bohuna z płk. Michałem Wołodyjowskim. Polana w Lipkowie tego dnia zamieni się w teatr historii na motywach Trylogii, gdzie główną atrakcją będzie inscenizacja słynnego pojedynku z kart „Ogniem i Mieczem”. Oprócz tego odbędą się: pokazy konne w wykonaniu jazdy polskiej oraz kozackiej, rekonstrukcja historycznych obozowisk, czytanie fragmentów „Trylogii”, rodzinny turniej łuczniczy oraz warsztaty dawnych rzemiosł: garncarski, kowalski, tkacki i mincerski. Ciekawostką będzie Ormiański Stragan z pasami kontuszowymi prowadzony przez Przemysława Zambrzyckiego krewnego Ormianina Paschalisa Jakubowicza, który założył w XVIII w. persjarnię w Lipkowie, gdzie tkano pasy kontuszowe i rozmaite tkaniny ozdobne. Oprawę muzyczną zapewni zespół muzyki dawnej ViatoreS. O oprawę historyczną zadba Sarmackie Dziedzictwo. Podczas imprezy odbędą się zróżnicowane atrakcje przeznaczone dla osób w różnym wieku. Mapa dojazdu TUTAJ.
Rozpoczęcie imprezy od 14:00 (sobota), jednakże my zapraszamy od rana. Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będzie można umyć ręce prawdziwym szarym mydłem potasowym ze smalcu z gęsi, wykonać zabieg odświeżający na dłonie, dowiedzieć się jak w dawnych czasach wytwarzano naturalne kosmetyki, kupić naturalne mydła, masła do ciała, peelingi, naturalne sole kąpielowe, świece do masażu i inne produkty do higieny ciała. Nowością u nas w tym roku są naturalne skóry zwierząt – renifer, koza, owca, krowa , a pasjonaci rustykalnych klimatów znajdą u nas ręcznie robione wyroby z gliny – kufle, kubki, kielichy, puchary, misy, dzbanki. Towarzyszyć nam będą podhalanki z Aroniowa Dolina (FCI).
Zapraszamy na XVIII Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie, gdzie będzie można zobaczyć pojedynki rycerskie, liczne pokazy, turnieje konne oraz spróbować swoich sił w średniowiecznych rzemiosłach. Wszyscy przybyli będą mogli poczuć ducha średniowiecza, dowiedzieć się więcej o życiu rycerzy, posłuchać średniowiecznej muzyki w wykonaniu zespołu „Żniwa”. Na Turnieju będą stoiska rękodzielnicze oraz wiele innych atrakcji. Organizatorem historycznej oprawy wydarzenia jest LEO CORDE – Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków dowiedzieć będzie się można jak w średniowieczu ludzie o swoją higienę dbali oraz jak swe szaty prali. Będziemy prezentować naturalne kosmetyki ręcznie robione zero waste: mydła, masła do ciała, świece do masażu sole kąpielowe …. Będzie można też umyć u nas ręce szarym mydłem potasowym z ługu z popiołu drzewnego i smalcu z gęsi o właściwościach pielęgnujących i łagodzących, które jest idealne do każdej cery - sama natura (poparta badaniami i aktualnymi atestami, zgodnie z obowiązującym prawem o kosmetykach). W ofercie naszego kramu znajdą się też naturalne skóry z owcy, krowy, kozy czy renifera przydatne na obozowisku czy w domu oraz glinianą zastawę ręcznie wykonaną, starodawną metodą wypału, kufle, garnki, misy, kielichu, kubki.
Tradycyjnie towarzyszyć nam będzie któraś z naszych podhalanek z Aroniowej Doliny (FCI).
PROGRAM
Sobota, 29 czerwca
12.00 – Pokaz sokolniczy – część I
13.00 – Turniej Łuczniczy
13.30 – Turniej Walk Kobiet
14.30 – Oficjalne otwarcie imprezy – powitanie Bractw
15.00 – Bitwa o Zamek
15.30 – Turniej Miecza i Tarczy
17.30 – Pokaz sokolniczy – część II
18.30 – Walki drużyn 3x3
19.00 – Koncert zespołu "Żniwa"
20.30 – Zakończenie pierwszego dnia Turnieju
Niedziela, 30 czerwca
12.00 – Pokaz rycerzy konnych – część I
13.00 – Finał Turnieju Miecza i Tarczy
14.00 – Turniej Miecza Długiego
15.00 – Błazen Pieron
15.30 – Pokaz Alchemika – część I
15.30 – Pokaz rycerzy konnych – część II
16.30 – Pokaz Alchemika – część II
17.00 – Zakończenie Turnieju
Dodatkowe atrakcje: Stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz – gry i zabawy dla całych rodzin; stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne; namiot wróżki; pokaz garncarza.
Zapraszamy na 48. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Golubskim. Turniej ten ma nie tylko wieloletnią tradycję ale również bardzo ciekawy program – od rana do wieczora ciągle coś się dzieje. Turnieje konne rycerzy, kruszenie kopii, turnieje łucznicze i kusznicze, prezentacja chorągwi husarskiej, kadryl konny, pokaz nocny i wiele innych atrakcji. Będzie też obóz wczesnośredniowieczny, w którym odbywać się będą walki wojów, bieg dam, rzut zapałką…. Ponadto odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych, spektakle „Rycerz i jego czasy”, występy zespołu tańców dawnych, nauka tańca dla publiczności, zabawy plebejskie, grupa niemiecka „Smoki na Zamku”. Będzie jarmark z pamiątkami w tym piękna polska odzież patriotyczna marki Magna Husaria i wiele, wiele innych atrakcji.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy oferować naturalne kosmetyki ręcznie robione: scruby, peelingi, mydła (nowością jest seria z polskimi królowymi), mydło potasowe na smalcu z gęsi (odważni będą mogli umyć nim ręce ), zapachowe woreczki lawendowe, naturalne skóry zwierząt (z kozy, owcy, krowy, renifera), ręcznie robione gliniane wyroby (kubki, kufle, miski,…). Będziemy opowiadać jak w średniowieczu o higienę w Rzeczypospolitej dbano, dlaczego u nas znacznie mniej niż w królestwach zachodnich chorowano. Pokażemy również średniowieczną pralkę – jej instrukcję obsługi będzie prezentować któraś z naszych podhalanek z Aroniowej Doliny (FCI) .
Bilet normalny: 30 zł, bilet ulgowy: 20 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny, szczegółowe informacje TUTAJ.
PROGRAM
Piątek, 5 lipca
18.00 – przemarsz orszaku rycerskiego ulicami Golubia-Dobrzynia, inauguracja turnieju w centrum miasta,
Sobota, 6 lipca
11.00 – otwarcie turnieju, prezentacja drużyn, uhonorowanie współtwórców turniejów golubskich, wręczenie podziękowań, wyróżnień, wystąpienia gości honorowych, prezentacja drużyn,
11.30 – międzynarodowy konny turniej zręcznościowy –wyłonienie reprezentacji Polski,
11.30 – eliminacje turnieju kuszniczego i łuczniczego,
13.30 – konny turniej młodych rycerzy,
14.00 – pokaz grupy kaskaderskiej,
14.00 – turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust),
15.00 – pokaz grupy kaskaderskiej,
15.30 – prezentacja Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko- Pomorskiego,
16.00 – pokaz łucznictwa konnego,
16.30 – międzynarodowy konny turniej zręcznościowy Szwecja- Niemcy,
17.30 – kadryl konny,
20.00 – konny turniej par,
22.00 – pokaz nocny „Koń i Ogień dwa żywioły”
Niedziela, 7 lipca
11.00 – otwarcie drugiego dnia turnieju, wystąpienia gości honorowych,
11.30 – międzynarodowy drużynowy konny turniej zręcznościowy -mały finał o 3 miejsce,
11.30 – finały turnieju kuszniczego i łuczniczego,
12.30 – konny turniej młodych rycerzy,
13.00 – pokaz grupy kaskaderskiej,
13.30 – prezentacja Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko- Pomorskiego,
14.00 – pokaz łucznictwa konnego,
14.30 – turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
15.30 –wielki finał międzynarodowego drużynowego konnego turnieju zręcznościowego o 1 i 2 miejsce,
16.30 – kadryl konny,
17.00 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród dla zwycięzców turniejów,
Zapraszamy na największą na świecie średniowieczną imprezę historyczną – XXVI Inscenizację Bitwy pod Grunwaldem. Będą liczne walki rycerskie, z łuku strzelanie, gry, zabawy do białego rana, granie (m.in. zespół „Żniwa”), śpiewanie…. Będzie też coś dla ducha: msza w jęz. łacińskim, Warsztaty Chorału Gregoriańskiego i coś dla rozumu: Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych. Oprócz tego pokaz ptaków łowczych zorganizowany przez „Szponem i Mieczem”, niezapomniana próba generalna Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem (piątek) oraz główna atrakcja – Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem (sobota). O samej bitwie można poczytać na stronie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku TUTAJ.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będzie można nabyć naturalne kosmetyki ręcznie robione: scruby, peelingi, masła do ciała, mydła różnego rodzaju… Będziemy mieć olejek lawendowy, woreczki lawendowe, skóry (z owcy, kozy, krowy, renifera), wyroby gliniane w piecu dawną metodą wypalane (miski, kubki różne, dzbanki). Jak zawsze towarzyszyć będzie nam któraś z naszych podhalanek z Aroniowej Doliny (FCI).
PROGRAM
Środa, 10 lipca 2024
11.00 – IV Turniej Stowarzyszenia Łuczników Pomorza „SłuP” „O Antałek Podkomorzego” (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego. (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IX Turniej Bojowy Seniorów 40+ (Chorągiew Śląska)
12.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. I (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Kobiet (Chorągiew Śląska)
17.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
20.00 – X Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball – „Grundial 2024” (Chorągiew Krakowska)
20.30 – III Reko Potańcówka na Polach Grunwaldu (Chorągiew Śląska)
Czwartek, 11 lipca 2024
9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – III Turniej łuczniczy „MAESTRO” – (niecka obok obozu „Kuglarzy”, Chorągiew Wallenroda)
10.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. I (Chorągiew Gończa)
13.00 – VII Grunwaldzki Konkurs Trunków Domowych (Chorągiew Ziemi Łęczyckiej)
13.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. II (Chorągiew Gończa)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. II (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Bule (Pétanque) – Eliminacje (Obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – FINAŁ (Chorągiew Gończa)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE” – Bojowy Turniej Chorągwi (Chorągiew Gończa)
Piątek, 12 lipca 2024
9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholi Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – II Grunwaldzki Turniej Włóczni i Tarczy (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
9.45 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. III (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – XII Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV wiecznych traktatów traktatów (OBÓZ – Chorągiew Mazowiecka „Siemowita”)
12.30 – „Grunwaldzkie Wici”
14.00 – Turniej łuczniczy “EFENDI” (pole bitwy po Wiciach, Chorągiew Mazowiecka „Janusza”)
14.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – Turniej bojowy “Samowtór”, walki 2vs2 (Chorągiew Podolska)
15.00 – Historia ptaków łowczych cz. I – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
17.00 – Próba generalna XXVI Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
17.30 – Historia ptaków łowczych cz. II – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu” (Chorągiew Gończa)
19.00 – Wigilia – Akatyst ku czci Matki Bożej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej, liturgia w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej
20.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. I. (scena u Rycerzy),
Sobota, 13 lipca 2024
9.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – X Młodzieżowe Mistrzostwa w Walkach Rycerskich – Eliminacje w Chorągwi Podolskiej
10.00 – Przedbitewna Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg. formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.45 – Uzbrojenie lekkozbrojnego w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy) 11.00 – Bule (Pétanque) – Finał (obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
11.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ (Chorągiew Podolska)
11.45 – Uzbrojenie Rycerza w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
12.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ c.d. (Chorągiew Podolska)
12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
13.30 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15.00 – XXVI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
16.00 – Historia ptaków łowczych – „Szponem i Mieczem” (plac turniejowe)
17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
19.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. II (scena u Rycerzy)
Niedziela, 14 lipca 2024
8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.00 – Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg. formularza z 1410r., j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
Zapraszamy na organizowany przez Gminę Wolin „JARMARK WIKINGA” – wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Słowian i Wikingów pn.: XXIX Festiwal Słowian i Wikingów "Chrystianizacja Pomorza".
Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2000 osób z 30 krajów świata. Prezentowane są na niej warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki dawnej, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na ponad 600 wojów. Zwiedzający będą mieli okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły pancerze wojowników.
W jej trakcie Gmina Wolin organizuje obok „JARMARK WIKINGA” na którym będą różne kramy – historyczne i nowożytne, z jadłem, napojami i różnego rodzaju ciekawymi produktami, będzie wesołe miasteczko, grać będą różne zespoły. Jarmark odbywać się będzie m.in. na ul. Rynek, ul. Zamkowej, wzdłuż cieśniny Dźwiny.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy prezentować naturalne kosmetyki zero waste ręcznie robione: masła do ciała, scruby, peelingi, perfumy, prawdziwe szare mydło na smalcu z gęsi… Oprócz naturalnych kosmetyków będzie u nas można kupić skóry (z kozy, owcy, krowy), przymierzyć zbroję rycerza, zobaczyć miniaturę średniowiecznej pralki, dowiedzieć się jak w średniowieczu o higienę ludzie dbali, pomiziać owczarka podhalańskiego – Hrabinę z Aroniowej Doliny (FCI) Będziemy obecni w części handel/rękodzieło - mapka poniżej.
"JARMARK WIKINGA" godziny otwarcia:
1-2 sierpień (czwartek, piątek) - od 11.00 do 21.00
3 sierpień (sobota) - od 10.00 do 22.00
4 sierpień (niedziela) - od 10.00 do 18.00
Zapraszamy w dniu 10 sierpnia 2024 r. na XXI Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie. Patronką Turnieju jest pochodząca z Litwy księżna Anna z Radziwiłłów – dobrodziejka ziemi liwskiej, władczyni Zamku w Liwie, malowniczo położonej twierdzy w Dolinie Liwca. Podczas Turnieju będzie można m.in. podziwiać piękne dworskie stroje, rycerzy, średniowieczną muzykę w wykonaniu zespołu Roderyk, wioskę, pokazy średniowiecznej artylerii. Jak co roku sokolnik Jean van Cappenolle z Bogumina będzie w wesoły sposób prezentować umiejętności i zalety różnych ptaków drapieżnych.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy opowiadać o higienie w średniowieczu – chętni będą mogli umyć ręce średniowiecznym mydłem na smalcu z gęsi, zobaczyć działanie średniowiecznej pralki, dowiedzieć się dlaczego we Francji wybudowano tak wiele zamków i jaki miało to związek z higieną … Będzie można u nas kupić mydła, scruby, peelingi, masła do ciała, różne skóry (krowy, owcy, kozy), naczynia gliniane, przymierzyć zbroję rycerza. Serdecznie zapraszamy !
PROGRAM
Sobota, 10 maja
11.30 – Rozpoczęcie XXI Turnieju Rycerskiego na Zamku w Liwie
12.00 – Turniej o tytuł Fechtmistrza Liwskiego - walki 1vs1
12.30 – Turniej Łuczniczy
13.00 – Pokaz drapieżnych ptaków
13.30 – Walki turniejowe "dwójek" 2vs2
14.30 – Turniej miecza długiego
15.30 – Pokaz drapieżnych ptaków
16.00 – Walki pocztów rycerskich - Zdobycie Flagi
17.00 – Pokazy rycerstwa konnego Drużyny Xiążęcej "To właśnie średniowiecze"
19.00 – Bitwa o Zamek oraz oficjalne przekazanie kolekcji broni przez Krzysztofa Szczegłowa do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie
20.00 – Zespół Roderyk - koncert muzyki dawnej
20.30 – Gala Zawodowych Walk Rycerskich - pełnokontaktowe walki najlepszych zawodników w Polsce
22.00 – Spektakl Teatru Ognia Bohema
Zapraszamy na XXIV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy, który odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia w godz. 12.00-18.00. W turnieju wezmą udział najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej polskie oraz zagraniczne. Każda z nich wystąpi przed widzami dwukrotnie w ciągu każdego dnia. Największą atrakcją turnieju będzie grupa konna Rycerze Gniewu, która zaprezentuje publiczności turniej bojowy, a w nim m. in. pasjonujące pojedynki na miecze, ataki na saracena czy widowiskowe kruszenie kopii. Dzięki zespołowi AMM Archery będzie można podziwiać konne łucznictwo historyczne i efektowne posługiwanie się łukiem wschodnim (będzie obecna m.in. Anna Sokólska - mistrzyni świata w łucznictwie konnym). Z kolei łucznicy piesi z grupy Sagittari St. Georgii zaprezentują strzelanie z łuku oraz posługiwanie się bronią czarnoprochową. Obecna będzie też grupa kaskaderów konnych ApolinarskiGroup czy też czeska grupa Vancos zabawnie i z humorem pokazująca ptaki drapieżne. Rycerze ze Stowarzyszenia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują swoje obozowisko.
Na turnieju będą obecni Templariusze z pokazami kaligrafii i wytwarzania pieczęci. Wokół zamku będzie miał miejsce jarmark średniowieczny. Staną liczne kramy z różnorodnymi towarami oraz stoiska gastronomiczne.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy prezentować naturalne kosmetyki ręcznie robione: masła do ciała, kremy, peelingi… Będzie u nas można umyć ręce średniowiecznym mydłem na smalcu z gęsi, zobaczyć jak średniowieczna pralka wyglądała, przymierzyć zbroję, kupić skóry (owcy, kozy, krowy), wyroby gliniane, pogłaskać naszego owczarka podhalańskiego Hrabinę.
PROGRAM
Sobota, 24 sierpnia
12.00 – 12.15 – Otwarcie Turnieju
12.15 – 13.05 – Konny Turniej Rycerski, Rycerze Gniewu,
13.05 – 13.25 – Walki rycerstwa pieszego, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej,
13.25 – 13.45 – Pokaz kaskaderski, dżygitówka, ApolinarskiGroup,
13.45 – 14.10 – Sokolnictwo w średniowieczu, Vancos,
14.10 – 14.30 – Łucznictwo konne, AMM Archery,
14.30 – 15.00 – Łucznicy piesi, Sagittari St. Georgii,
15.00 – 15.20 – Walki rycerstwa pieszego, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej,
15.20 – 15.40 – Pokaz kaskaderski, dżygitówka, ApolinarskiGroup,
15.40 – 16.05 – Sokolnictwo w średniowieczu, Vancos,
16.05 – 16.25 – Łucznictwo konne, AMM Archery,
16.25 – 16.55 – Pokaz artyleryjski, Sagittari St. Georgii,
16.55 – 17.45 – Konny Turniej Rycerski, Rycerze Gniewu,
17.45 – 17.50 – Zamknięcie pierwszego dnia Turnieju
20.15 – Pokaz ognia grupa „Arta Foc”
Niedziela, 25 sierpnia
12.00 – 12.05 – otwarcie Turnieju
12.05 – 12.55 – Konny Turniej Rycerski, Rycerze Gniewu,
12.55 – 13.15 – Walki rycerstwa pieszego, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej,
13.15 – 13.35 – Pokaz kaskaderski, dżygitówka, ApolinarskiGroup,
13.35 – 14.00 – Sokolnictwo w średniowieczu, Vancos,
14.00 – 14.20 – Łucznictwo konne, AMM Archery,
14.20 – 14.50 – Łucznicy piesi, Sagittari St. Georgii,
14.50 – 15.10 – Walki rycerstwa pieszego, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej,
15.10 – 15.30 – Pokaz kaskaderski, dżygitówka, ApolinarskiGroup,
15.30 – 15.55 – Sokolnictwo w średniowieczu, Vancos,
15.55 – 16.15 – Łucznictwo konne, AMM Archery,
16.15 – 16.45 – Pokaz artyleryjski, Sagittari St. Georgii,
16.45 – 17.35 – Konny Turniej Rycerski, Rycerze Gniewu,
17.35 – 17.40 – Zamknięcie Turnieju.
Zapraszamy w dniach 28-29 września do Niepołomic na coroczną imprezę Pola Chwały – niesamowite wydarzenie dla pasjonatów historii w Polsce. Jego uczestnicy będą mogli przenieść się w świat militariów, odzieży oraz tradycji z różnych okresów - od antyku aż po czasy nowożytne. W tym roku tematem wiodącym jest Średniowiecze.
Ta arcyciekawa impreza ma miejsce w różnych częściach Niepołomic: Zamku Królewskim z jego komnatami, Muzeum Dźwięku i Słowa, błoniach, miejskim parku i parkurze. Szczegółowa mapa TUTAJ. Będzie tak dużo atrakcji, że nie sposób ich wszystkich wymienić: Dziecięce Pola Chwały (gry i zabawy dla najmłodszych), Jarmark Historyczny i Kulinarny, różnego rodzaju: gry, turnieje, prezentacje, warsztaty, Obozowisko Średniowieczne (stanowiska rzemieślnicze i kupieckie, chleb prosto z pieca, kawa gotowana na pisaku pustyni, średniowieczne naturalne kosmetyki…), antyczna uliczka (życie codzienne starożytnej Grecji i Rzymu w tym wojskowość grecka, rzymska, kartagińska i barbaricum), pokaz musztry żołnierza napoleońskiego, pokaz tańców historycznych (średniowieczne tańce dworskie), obóz wojskowy z XVII w. (m.in. broń i stroje polskie), Polskie Siły Zbrojne w 1944 r., Delta Force 2016-2024 r…. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program na sobotę 28 i niedzielę 29 września TUTAJ.
Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy w sobotę o 17.00 (Strefa piknikowa) mieć prezentację nt. średniowiecznej higieny – opowiemy jak dawniej się ubrania prało, pokażemy jak średniowieczna pralka wyglądała, jak mydło się sporządzało… Będzie u nas można kupić i przetestować różnego rodzaju kosmetyki: mydło na smalcu z gęsi sporządzone, balsamy i peelingi, masła do ciała… Kupić u nas będzie można różnego rodzaju skóry (kozie, owcze, krowie), glinę w starodawnym piecu wypalaną. Serdecznie zapraszamy!
Media Społecznościowe