Zamek krzyżacki w Gniewie powstawał przez ponad 40 lat. Zakon krzyżacki rozpoczął budowę zamku na lewym brzegu Wisły po 1280 r. Jest to jeden z najpotężniejszych zamków krzyżackich na lewym brzegu tej rzeki. Stał się siedzibą komtura gniewskiego. W czasie wielkiej wojny Polski z zakonem krzyżackim w 1410 r Zamek w Gniewie został zajęty przez polskich rycerzy pod dowództwem kasztelana Pawła z Wszeradowa. Na mocy II pokoju toruńskiego Zamek w Gniewie przypadł Polsce i od tego czasu stał się siedzibą starostów polskich. Pierwszym starostą na Zamku Gniew był Jakub Kostka herbu Dąbrowa, a w 1625 r na Zamku przebywał sam król Zygmunt III Waza. W czasie potopu szwedzkiego zamek został zdobyty przez wojska szwedzkie, zaś po odbiciu go z ich rąk, hetman Jerzy Lubomirski nakazał przetrzymywać w nim jeńców.
W drugiej połowie wieku XVII starostą gniewskim był Jan Sobieski, zanim otrzymał koronę i numerek przy imieniu wybudował na terenie wzgórza zamkowego barokowy budynek dla swojej ukochanej żonki Marysieńki.
Czas rozbiorów odcisnął się ręką prusaków, którzy często zmieniali przeznaczenie i funkcje zamku (zamek był również spichlerzem).
Historia współczesna Zamku krzyżackiego w Gniewie to odbudowa ze zniszczeń, zainicjowana i przeprowadzona przez Kasztelana Jarosława Struczyńskiego, organizacja turniejów rycerskich, pokazów zaś na początku sierpnia odbywa się w Gniewie inscenizacja bitwy dwóch Wazów: Gustawa Adolfa – króla Szwecji i Zygmunta III Wazy – króla Polski.
I właśnie to wydarzenie przyciąga do Gniewu kwiat rycerstwa polskiego – husarię oraz rekonstruktorów z epoki XVII w. W 2022 my też się wybraliśmy z Kramem Lawendowo Budków oraz z Hrabiną z Aroniowa Dolina FCI. Nasz kram rozłożony był na terenie zamkowym tuż przy arenie turniejowej. Widok pięknych dam, wspaniałych husarzy i koni – wyjątkowy. Na czas turnieju cały Gniew zamienia się w miejsce ogromnej imprezy plenerowej, na rynku kramiarze i food trucki (współcześni) oraz scena - zabawiają mieszkańców i turystów, u podnóża zamku, nad Wisłą rozłożony jest obóz szwedzki i obóz rycerstwa polskiego (tam też odbywa się cała inscenizacja bitwy DWÓCH WAZÓW) zaś na terenie Zamku odbywa się konny turniej husarski będący częścią Polskiej Ligi Husarskiej.
Tradycyjnie myliśmy ręce husarzom i turystom mydłem potasowym na smalcu z gęsi, oferowaliśmy kosmetyki ręcznie robione oraz naturalne skóry z owcy i kozy, które idealnie wpisują się w atmosferę epoki, a współcześnie dają doskonały komfort siedzenia i wypoczynku.
A XXI edycję festiwalu Vivat Vasa! "oczami" Hrabiny z Aroniowej Doliny FCI można zobaczyć TU
Media Społecznościowe