W dniach 9-10.06.2023 r. nasz kram LAWENDOWO Budków oferujący naturalne kosmetyki, wziął udział w upamiętnieniu 782. rocznicy bitwy na Legnickich Polach, podczas której nastąpiło starcie wojsk księcia Henryka II Pobożnego z Mongołami w dniu 9.04.1241 r.
Nie wiadomo, jakimi siłami dysponował Henryk Pobożny. Według historyków, mógł wystawić armię liczącą maksymalnie 6-7 tysięcy ludzi (według niektórych źródeł znacznie mniejszą ok. 1 tys.).
Siły Mongołów były znacznie liczniejsze, mogły liczyć nawet 20 000 wojowników (chociaż bardziej prawdopodobna ich liczba to ok. 10 000). Stanowili oni część wyprawy Batu-Chana, wnuka Czyngis-Chana, który stworzył jedno z największych w dziejach imperium, obejmującego m.in. Chiny, Koreę, Wietnam, Mezopotamię, dzisiejszy Uzbekistan, Turkmenistan, Iran i państwa kaukaskie. Polska była wtedy w szczytowym okresie rozbicia dzielnicowego, stanowiła wiele drobnych księstewek, często skłóconych.
W decydującym momencie bitwy Mongołowie użyli gazów bojowych, co wzbudziło popłoch w armii Henryka Pobożnego. Bitwa była przegrana – zginęła prawdopodobnie co najmniej połowa wojsk Henryka Pobożnego. Książę tragicznie stracił życie a jego odciętą głowę zatknięto na włócznię i obwożono wokół grodu Legnicy, chcąc w ten sposób przerazić obrońców i zmusić ich do poddania się. Przyniosło to odwrotny skutek – obrońcy odmówili poddania grodu i został on niezdobyty. Po bitwie nagie ciało Henryka Pobożnego odnaleziono tylko dlatego, że miał on sześć palców u lewej stopy, co pozwoliło na jego identyfikację przez żonę Annę. Zwłoki zmarłego księcia przetransportowano do Wrocławia i pochowano w tamtejszym klasztorze franciszkańskim.
Po śmierci Henryka Pobożnego dobrze rozwijająca się dzielnica śląska zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu ulegając rozdrobnieniu. Klęska prawdopodobnie przyczyniła się do bliższej współpracy dotychczas skłóconych książąt, którzy w obawie przed kolejnymi najazdami zaczęli współdziałać i powiększać swoje wojska.
Więcej o bitwie można poczytać np. TU lub TU. Krótki film z bitwy można zobaczyć TU. Polecamy też obszerną relację Błazna Jajosza o tym dramatycznym starciu TU.
Podczas tej imprezy można było nie tylko obejrzeć inscenizację Bitwy pod Legnicą, rycerzy, wojska mongolskie, lecz także posłuchać muzyki średniowiecznej, wziąć udział w dziecięcych pokazach mody średniowiecznej, grach i zabawach plebejskich, zwiedzić: Muzeum Bitwy Legnickiej, Bazylikę Mniejszą, obóz średniowieczny, wysłuchać wykładów tematycznych w mongolskiej jurcie. Na kramach średniowiecznych rzemieślnicy opowiadali o wyrobach rąk własnych oraz sprzedawali swoje produkty. Na naszym kramie LAWENDOWO Budków oferowaliśmy naturalne kosmetyki: mydła, sole do kąpieli, masła do ciała, świece do masażu… - wszystko zero waste. Opowiadaliśmy o pielęgnacji ciała w średniowieczu i o średniowiecznej pralce. Towarzyszyły nam nasze owczarki podhalańskie PIWONIA Aroniowa Dolina (FCI) i BYSTRA Chosna (FCI) o czym opowiadamy TU.
Kolejna bitna na Legnickich Polach już wkrótce w dniach 31 maj – 1 czerwiec 2024 r.!
Media Społecznościowe